איך נדע מה ערך הנכס בארה”ב?

איך נדע מה ערך הנכס בארה”ב?

מאת: יאיר פילוסוף, מנכ”ל נדל”ן FL

כמה באמת שווה הנכס שלכם?
אחרי שהחלטתם לרכוש נכסים להשקעה בארה”ב, פלורידה, כולנו יודעים שהמרחק בין ההחלטה לביצוע גדול, אבל איך נדע כמה שווה הנכס שלנו? אתם מעוניינים לדעת שהמחיר שהוצע לכם תואם את ערך השוק של הנכס, אבל איך תדעו שזה אכן הערך התואם לשכונה שבה גם הנכס להשקעה נמצא?
על מנת שנדע אם המחיר של הנכס שהוצע לכם לצורך השקעה תואם את המחיר של השוק ואף אחד לא “רימה אתכם”, יש כמה דרכים לבדוק את זה, הדרך הישנה והטובה שכולם מכירים (כמו בארץ) היא לדאוג שיגיע שמאי שהזמנתם, עבודת השמאי יקרה ולוקחת לא מעט זמן.

האם כדאי לנו להעסיק שמאי מקרקעין?
הזמן שלוקח לשמאי להגיע אל הנכס ותוך כך גם לבצע את ההערכה שלו על אותו נכס שאתם בחרתם לצורך השקעה הוא זמן יקר עד מאד. שוק הנדל”ן בארה”ב בפרט ושוק הנדלן בכלל בעל תנודה מהירה מאד במחירי שוק והמחיר שהציעו לכם עבור הנכס לצורך השקעה אפשרי שישתנה בתקופות קצרות. עבודת השמאי מתבססת על נתונים מהעבר בלי התייחסות לפוטנציאל הגלום של הנכס. בזמן הערכת הנכס כן כדאי להתייחס לסביבה ולשוק המקומיים. מדובר בפרמטר חשוב. בנוסף, פרמטרים חשובים הם גם דירוג בתי הספר הנמצאים בקרבת מקום, קירבה לכבישים, גנים ציבוריים, מרכזי קניות ועוד. במידה והשמאי מגיע מטעם הבנק (אם התקבלה החלטה לרכוש נכס להשקעה בליווי הלוואה) הוא מן הסתם ישרת את אינטרס הבנק המלווה ולא אתכם כמשקיעים בנכס.

שווי הנכסים בזילו (Zillow)
עוד אפשרות (שלא כולם מודעים לה), בזמן רכישת הנכס שלכם להשקעה בארצות הברית, כל המידע שאתם זקוקים לו נמצא פתוח ונגיש. יש כמה אתרים ברשת שמעניקים את המידע המבוקש (גם היבש והלא יבש) על הנכס בו אתם מעוניינים ,וגם על האיזור שבו הוא נמצא. האתר המוביל בנושא הזה נקרא זילו (Zillow) ובעצם בו תוכלו לבדוק כל מה שאתם רוצים לדעת על הנכס שאותו אתם מעוניינים לקנות.
המידע שהאתר הזה יכול לתת לכם הוא הערכת המחיר של הנכס (יחד עם ההתייחסות לפרמטרים למעלה החל מדירוג בית ספר, קירבה לכביש מהיר ואסטרטגי, קירבה לגנים ציבוריים וקירבה למרכזי קניות), מהי עלות המיסים השנתית עבור הנכס, מה השינויים שהיו בשנים הקודמות, מחיר העסקאת הקודמות שבוצעו על הנכס, וגם נתונים יבשים כמו גודלו, כמות חדרים, סוג הנכס ואף מתי נבנה ועד לאיזו מערכת קירור בבית, סוג הגג ועוד.
הנתון הכי חשוב על הנכס גם מופיע באתר – וזהו – מי הבעלים החוקיים של הנכס הרשומים בכל רשומות המחוז והמדינה אליו הנכס שייך.

הערכת שווי הנכס בשיטת הCMA Comparable Market Analysis))
חשוב לציין שכשמבצעים בדיקה, כדאי להשוות תפוחים לתפוחים, משמע, להשוות את הנכסים שלכם לנכסים דומים באיזור. אם אתם עומדים לבצע השקעה על נכס עם שני חדרי שינה ובגדול מסוים, הקפידו לחפש נכס זהה במהות ובגודל באיזור הזה.
אפשר להבין מהכתוב שכדי לקבל את ההערכה של שווי הנכס שאתם בוחרםי להשקעה לא צריך להשקיע יותר מדי מאמצים גדולים וכל המידע שתבקשו נמצא בהישג יד ולמעשה, חשוב ביותר. ובחינם.

בוא נשאר בקשר!

אם עדיין לא נרשמת לקהילה זה הזמן להירשם ולהיות חלק מהפעילות שלנו!

  • הזדמנויות השקעה בארץ ובחו"ל
  • פורומים פעילים
  • מידע מקצועי ואיכותי
  • כנסים ואירועים ייחודיים