השקעות בנדל”ן, לאן הולך השוק ואיפה כדאי להשקיע

השקעות בנדל”ן, לאן הולך השוק ואיפה כדאי להשקיע

נדל”ן – סקירת מגמות – לאן הולך השוק ואיפה כדאי להשקיע?

על שוק הנדל”ן עוברת לאחרונה תקופה לא קלה. מחירי הדיור אמנם הרקיעו לשיאים חדשים אך נראה כי הגיעו לתקרתם, שכן הם מתחילים להתייצב ואף לרדת מעט עקב האטה ברכישות, וזאת בנוסף על מחסור בדיור בר השגה. גורמים אלו הובילו בין היתר לירידה משמעותית בכמות פרויקטי הבנייה החדשים. מאידך, מצוקת הדיור גרמה למדינת ישראל להאיץ את הפשרתן של קרקעות חקלאיות למטרות בנייה, וכך נפתחו אפיקים חדשים עבור משקיעי נדל”ן.

עתיד לא ברור בענף השקעות הנדל”ן

לאחר שנים רבות של עדנה, ענף השקעות הנדל”ן נכנס לתקופה לא ברורה עם תחילתה של מגמת האטה בשוק הדירות. אחד הגורמים העיקריים לאי הוודאות קשור בשינויי הממשל האחרונים, שעדיין לא התייצבו לכדי מגמה ברורה. דוגמא בולטת לכך מהווה פרישתו של סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, אשר היווה עבור רבים דמות מפתח כלכלית. השינויים מותירים את ענף הנדל”ן בישראל, בדומה לתחומים רבים בשוק ההון, באי וודאות לגבי המגמות הצפויות בעתיד.

הקושי בהשקעות הנדל”ן בשנה האחרונה

בשנה האחרונה הפכה מציאת עסקת נדל”ן משתלמת בישראל למשימה קשה ומורכבת. יש לציין היחס שבין מחירי הדיור ובין המשכורות בישראל הינו מהגבוהים בעולם, ועומד על מעל למאה וארבעים משכורות לרכישת בית, לעומת ממוצע של שישים משכורות חודשיות בארה”ב.

על מנת למתן את מחירי הדיור הובילה ממשלת ישראל סדרת צעדים ומגבלות על שוק המשקיעים, המהווה גורם מרכזי לנסיקת המחירים. בין היתר באות מגבלות אלו לידי ביטוי בביטולו של הפטור על מס שבח לבעלים של יותר מדירה אחת, בהגדלת הריבית עבור הלוואות להשקעות בדירות, ובהגבלת תקרת האשראי עבורן.

השקעות בנדל”ן מסחרי

תחום השקעות הנדל”ן המסחריות כולל נכסי מסחר, מחסנים, או נכסים ושטחים המיועדים לתעשייה. ענף זה זוכה לעידוד הממשלה בעיקר באזורים המיועדים לפיתוח, והמאמצים באים לידי ביטוי בהפשרת קרקעות חקלאיות ובאי נקיטת צעדים מגבילים באפיקי השקעה אלו. יחד עם זאת, למתעניינים בתחום חשוב לבצע סקר שוק מקיף ולהתייעץ עם גורמים מקצועיים ומביני דבר. זאת על מנת להבין את כדאיות העסקה מבחינת מיקום הנכס והביקוש עבורו, וכן את האספקטים החוקיים והמשפטיים השונים הקשורים בה.

השקעה בקרקעות חקלאיות

כאמור, במטרה לפתור את מצוקת הדיור מפשירה המדינה קרקעות חקלאיות לצרכי בנייה, וכדי לעודד את ההשקעה באפיק זה אין הגזירות הכלכליות נוגעות בתחום הקרקעות המופשרות. שינויי המדיניות הובילו עד מהרה לתמורות באפיקי ההשקעה בענף הנדל”ן, על כך יעידו עשרות מודעות המתפרסמות ברשת האינטרנט ובעיתונות הכתובה. מודעות אלו מציעות לקהל הרחב לרכוש קרקעות חקלאיות במחירים אטרקטיביים, ואכן מדובר לרוב בהשקעה כספית קטנה יחסית עם סיכוי לרווחים גבוהים של מאות אחוזים בטווח הארוך. יחד עם זאת, חשוב לציין שלא כל מודעה טומנת רווחים ריאליים, ולכן יש להכיר היטב את הענף. בין היתר חשוב לברר בקרב כל הגורמים והרשויות, כגון בוועדות התכנון והבנייה הארציות, המחוזיות והמקומיות, לגבי הסיכוי הריאלי להפשרת הקרקע בעשר השנים הקרובות.